И през тази кампания за изпълнение на държавен план-прием, 140. СУ "Иван Богоров" организира комисия за оказване на подкрепа на родители и ученици при подаване на кандидатури.
Стая 101, всеки ден по график на МОН, от 08:00 до 18:00 ч.
Не се колебайте, заповядайте.
Необходими документи:
1. Служебна бележка на кандидатгимназиста, издадена от учебното заведение, което завърва;
2. Медицинско удостоверение, ако желае да участгва за прием в професионална паралелка
ЗАПОЗНАВАНЕ С ИЗПИТНИТЕ РАБОТИ ОТ ПРОВЕРКА НА СПОСОБНОСТИТЕ ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО
В периода 04-05.07.2024 г., от 08:30 до 17:00 часа, учениците, положили изпита за проверка на способностите по изобразително изкуство в 140. СУ "Иван Богоров", в присъствието на родител (настойник) имат право да се запознаят с мотивацията за оценките на изпитните си работи; не се разрешава изнасяне, копиране или заснемане на изпитните работи.
НАСОКИ ЗА УЧЕНИЦИТЕ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗПИТ ЗА ПРОВЕРКА НА СПОСОБНОСТИТЕ ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО В VII КЛАС
НАЧАЛО НА ИЗПИТА 9:00 ч. НА 24 ЮНИ 2024 г. - 5 АСТРОНОМИЧЕСКИ ЧАСА ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ
13. юни, 2024
Проверката на способностите по изобразително изкуство по държавен план-прием за VIII клас за учебната 2024/2025 година ще се проведе на 24.06.2024 г.
Учениците се явяват в училището, в което са разпределени не по-късно от 30 минути преди началото на изпита, а то е в 09:00 часа. Добре е всички ученици да са в двора на училището в 08:00-08:15 часа, за да има възможност да заемат местата си по-рано, предвид това, че им е нужна повече подготовка на материалите за работа, отколкото за БЕЛ и математика. За да влязат в училище им е необходима лична карта и служебна бележка, от която е видно в коя зала е разпределен ученикът.
Всеки ученик носи собствени рисувателни материали, в зависимост от собствените си предпочитания – молив черен (задължително), гума, цветни и/или графични материали. Рисувателният лист и листовете за чернова се предоставят от училището. Във всяка зала ще има достъп до чиста вода за работещите с бои. В случай, че ученик е ще работи с глина, то тя се предоставя от училището, но седмокласникът трябва да си носи обикновена дъска за пластелин, върху която ще работи и ще остане заедно с пластиката за оценяването. Седмокласникът, който е избрал да прави пластика, трябва да носи и нужните му инструменти за моделиране (училището не предоставя такива).
ИЗПИТНИ ЗАДАЧИ
ВАЖНО!
ВСЕКИ КАНДИДАТ ИЗБИРА И ИЗПЪЛНЯВА САМО ЕДНА ТЕМА ПО ЕДНА ОТ ПОСОЧЕНИТЕ КОМПОЗИЦИОННИ ЗАДАЧИ!
КОМПОЗИЦИОННА ЗАДАЧА ПО ИЗЯЩНИ ИЗКУСТВА Фигурална композиция
При тази композиционна задача учениците могат да избират между две теми, при които трябва да бъдат изобразени човешки фигури, чиито пози, движения, облекло и обстановка съответсват на избраната тема. Фигуралната композиция НЕ Е композиция от овални и ръбести предмети, изградени със светлосянка. Това последното е натюрмот, който е предмет на друг изпит за училищата към Министерство на културата. Фигуралната композиция задължително включва две или повече човешки фигури, които извършват някакви действия.
Всеки ученик сам избира с какви материали да изпълни задачата според това, в което се чувства най-сигурен
Материали и техники (по избор):
Живописни, графични, обемно – пластични, смесени техники
Размери на рисувателния лист
o за живопис – 35/50 см;
o за графика – 25/35 см или 35/50 см;
Размери на пластиките
o височина на фигурите в триизмерна композиция – от 15/20 см.
o релеф – 15/20 см.
Примерни теми от минали години: „В музея“, „Състезание“
2. КОМПОЗИЦИОННА ЗАДАЧА ПО ПРИЛОЖНИ ИЗКУСТВА/ДИЗАЙН:
Проект в декоративна модулна мрежа
При тази композиционна задача учениците могат да избират между две теми, при които трябва да създадат проект на декоративна модулна композиция в правилна квадратна мрежа, отговаряща на темата и предназначението
Начертаването на правилна квадратна мрежа е задължително. За целта учениците трябва да носят линия или триъгълник и/или други чертожни инструменти
Разположението на мрежата е централно в рисувателния лист, като в изпитния материал е разписана подробна инструкция как да се направи това
Използва се квадратния модул, за да се проектират декоративните елементи, определени от избраната тема.
Принципи на композиране –изграждане на декоративната модулна мрежа, като се използва един от начините да повторите модулите: транслация (успоредно пренасяне), осева симетрия (огледална), или кръгова симетрия (ротация). За изграждане на повторението на модулите може да се използва оризова хартия за копиране и пренасяне на елементите на композицията.
Елементи на композицията – за създаване на композицията може да се използват природни мотиви (цветя, птици, пеперуди и др.) и/или геометрични фигури, които отговарят на темата и предназначението на проекта.
Цветова гама – за всяка от темите има и условие за цветовата гама (хармония), което трябва да се пази
Материали и техники (по избор) – темпера, акварел, смесени техники
Размери на рисувателния лист – 35/50 см.
Размери на проекта (рисуваната част) – 20/40 см. (2 модула по височина и 4 по широчина)
“ШЕВИЦА” - контрастна цветова гама; предназначение: десен за плат
“МОРСКО ДЪНО” – студена цветова гама, предназначение: проект за плажна кърпа
Важно! Изчертаването на модулната мрежа е задължително. Теми като „Цветна градина“ и „Морско дъно“ са поставени умишлено малко подвеждащи. Чрез тях се проверява дали ученикът разбира какво е модулна композиция. Избирайки подобна тема, кандидатът не трабва да рисува цветя в градина или подводен морски пейзаж, а да извлече от темата какви декоративни елементи трябва да използва като ги подреди според посочените по-горе принципи на композиране в правилната квадратна мрежа. Преди започването на изпита през всяка зала минава консултант, специалист по изобразително изкуство, който разяснява задачите.
Във връзка с предстоящата кампания по прием на ученици в VIII клас, приложени Ви изпращам писмо до родителите на седмокласниците и график на дейностите.
Моля да ги сведете до знанието на всички родители на учениците в VII клас от повереното Ви училище.
График за приемане на ученици по изпълнение на ДПП за учебната 2023-2024, след 4 класиране:
Заявления се приемат на място в 140. СУ "Иван Богоров"
Приемане на заявления от 17.08.2023 до 31.08.2023 г.
Обявяване на резултатите – 01.09.2023 г.
Записване на класираните ученици от 04.09.2023 г. до 11.09.2023 г.
Относно пето касиране по изпълнение на ДПП:
Всички заявили желание за участие в пето за класиране в 140. СУ "Иван Богоров" са записани. Същите са попълнили свободните към момента на заявяване на желанието си свободни места, обявени на сайта на образователната институция.
БРОЙ ЗАЕТИ И СВОБОДНИ МЕСТА СЛЕД ПЕТО КЛАСИРАНЕ НА ДПП 2023 г.
1. Професия "Танцьор"- български танци - код 1895 - записани - 21, свободни - 5
2. Професия "Танцьор"- български танци - код 4453 - записани - 20, свободни - 6
На основание Заповед на Началника на РУО София-град № PДО 1 -253/02.06.2023 г. - 140. СУ "Иван Богоров" е домакин на изпит по Проверка на способностите по Изобразително изкуство, който ще се проведе на 20.06.2023 г. от 9:00 ч. с 5 астрономически часа продължителност.
Напомняме Ви, че началото на изпитите за проверка на способностите е 09.00 часа и учениците следва да са в съответното училище не по-късно от 08,30 ч.
Изпитите за проверка на способностите ще се проведат, както следва:
Изобразително изкуство – 20 юни 2023 г.;
Музика – 21 юни 2023 г.;
Музика и физическо възпитание и спорт – 22 юни 2023 г.
Физическо възпитание и спорт – 22 юни 2023 г.
Във връзка с реализиране на дейностите по прием на ученици, Ви уведомявам за следното:
Приложеното заявление за полагане на изпит за проверка на способностите важи само за прием на ученици по държавен план-прием в VIII клас, както следва:
– изпит за проверка на способностите по изобразително изкуство: 140. СУ „Иван Богоров“, 144. СУ „Народни будители“, 51. СУ „Елисавета Багряна“, НСУ „София“ и ПГИИ „Проф. Николай Райнов“;
– изпит за проверка на способностите по музика: 144. СУ „Народни будители“;
– изпит за проверка по физическо възпитание и спорт: 132. СУ „Ваня Войнова“ и 28. СУ „Алеко Константинов“;
– изпит за проверка на способностите по музика и физическо възпитание и спорт: 144. СУ „Народни будители“.
Заявления за полагане на изпит за проверка на способностите се подават в училището, в което се обучава ученикът, от 22 до 30 май 2023 г., включително.
Желаем успех на всички кандидати!
НАСОКИ ЗА УЧЕНИЦИТЕ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОВЕРКА НА СПОСОБНОСТИТЕ ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО
Проверката на способностите по изобразително изкуство по държавен план-прием за VIIIклас за учебната 2023/2024 година ще се проведе на 20.06.2023 г.
Учениците се явяват в училището, в което са разпределени не по-късно от 30 минути преди началото на изпита, а то е в 09:00 часа. Добре е всички ученици да са в двора на училището в 08:00, за да има възможност да заемат местата си по-рано, предвид това, че им е нужна повече подготовка на материалите за работа, отколкото за БЕЛ и математика. За да влязат в училище им е необходима лична карта и служебна бележка, от която е видно в коя зала е разпределен ученикът.
Всеки ученик носи собствени рисувателни материали, в зависимост от собствените си предпочитания – молив черен (задължително), гума, цветни и/или графични материали. Рисувателният лист и листовете за чернова се предоставят от училището. Във всяка зала ще има достъп до чиста вода за работещите с бои. В случай че ученик е заявил, че ще работи с глина, то тя се предоставя от училището, но седмокласникът трябва да си носи обикновена дъска за пластелин, върху която ще работи и ще остане заедно с пластиката за оценяването. Седмокласникът, който е избрал да прави пластика, трябва да носи и нужните му инструменти за моделиране.
ИЗПИТНИ ЗАДАЧИ
ВАЖНО!
ВСЕКИ КАНДИДАТ ИЗБИРА И ИЗПЪЛНЯВА САМО ЕДНА ТЕМА ПО ЕДНА ОТ ПОСОЧЕНИТЕ КОМПОЗИЦИОННИ ЗАДАЧИ!
Композиционна задача по изящни изкуства: фигурална композиция
При тази композиционна задача учениците могат да избират между две теми, при които трябва да бъдат изобразени човешки фигури, чиито пози, движения, облекло и обстановка съответсват на избраната тема. Фигуралната композиция НЕ Е композиция от овални и ръбести предмети, изградени със светлосянка. Това последното е натюрмот, който е предмет на друг изпит за училищата към Министерство на културата. Фигуралната композиция задължително включва две или повече човешки фигури, които извършват някакви действия.
Всеки ученик сам избира с какви материали да изпълни задачата според това, в което се чувства най-сигурен
Материали и техники (по избор):
Живописни, графични, обемно – пластични, смесени техники
Размери на рисувателния лист
- за живопис - 35 / 50 см.
- за графика - 35 / 50 см.
Размери на пластиките
- височина на фигурите в триизмерна композиция – от 15 до 20 см.
- релеф – 15 / 20 см.
Примерни теми от минали години: „Карнавал“, „На пазара“
КОМПОЗИЦИОННА ЗАДАЧА ПО ПРИЛОЖНИ ИЗКУСТВА/ДИЗАЙН:
Проект за декоративна модулна мрежа
При тази композиционна задача учениците могат да избират между две теми, при които трябва да създадат проект на декоративна модулна мрежа, отговаряща на темата и предназначението
Начертаването на правилна квадратна мрежа е задължително. За целта учениците трябва да носят линия или триъгълник
Разположението на мрежата е централно в рисувателния лист, като в изпитния материал е разписана подробна инструкция как да се направи това
Използва се квадратния модул, за да се проектират декоративните елементи, определени от избраната тема.
Принципи на композиране – изграждане на декоративната модулна мрежа, като се използва един от начините да повторите модулите: транслация (успоредно пренасяне), осева симетрия (огледална), или кръгова симетрия (ротация).
Елементи на композицията – за създаване на композицията може да се използват природни мотиви (цветя, птици, пеперуди и др.) и геометрични фигури, които отговарят на темата и предназначението на проекта.
Цветова гама – за всяка от темите има и условие за цветовата гама (хармония), което трябва да се пази
Материали и техники (по избор) – темпера, акварел, смесени техники
Размери на рисувателния лист – 35 / 50 см.
Размери на проекта – 20 / 40 см. (2 модула по височина и 4 по широчина)
“ШЕВИЦА” - контрастна цветова гама; предназначение: десен за плат
“МОРСКО ДЪНО” – студена цветова гама, предназначение: проект за плажна кърпа
Важно! Изчертаването на модулната мрежа е задължително. Теми като „Цветна градина“ и „Морско дъно“ са поставени умишлено малко подвеждащи. Чрез тях се проверява дали ученикът разбира какво е модулна композиция. Избирайки подобна тема, кандидатът не трабва да рисува цветя в градина или подводен морски пейзаж, а да извлече от темата какви декоративни елементи трябва да използва като ги подреди според посочените по-горе принципи на композиране в правилната квадратна мрежа. Преди започването на изпита през всяка зала минава консултант, специалист по изобразително изкуство, който разяснява задачите.
на дейностите за организацията, провеждането и оценяването на изпитите от националното външно оценяване (НВО) в VII клас през учебната 2021/2022 учебна година и на дейностите по приемане на ученици след завършено основно образование в неспециализирани училища за учебната 2022/2023 г. съгласно Наредба № 10/01.09.2016 г. на министъра на образованието и науката за организация на дейностите в училищното образование
/съгласно заповеди № РД09-1805/31.08.2021 г., №РД09-1806/31.08.2021 г. и №РД09-1808/31.08.2021 г. на министъра на образованието и науката/
</
Вид дейност
Срок
Подаване на заявление за полагане на изпити за проверка на способностите в училището, в което се обучава ученикът.